Monday, January 11, 2016

January Grocery Expenditures

I'm starting to try and cut down our grocery budget after over a year or so of not tracking what we spend.  We have easily spent upwards of $500 a month for food EEK!  That is what it costs if you don't make homemade things and I just can't bear to spend that much anymore and my health is allowing me to do more things in the kitchen now thankfully.

We needed to stock up on some meat this month and I came across my buy price for chicken breast, which is $1.99 a pound and so glad I did because we needed some.  The ground beef we buy is always expensive as we only buy organic grass fed beef, so we try and only use 1 pound per week.  We have been eating fish for the past 4 months or so and enjoying it, so we now eat fish 1-2 times a week.  What I need to add in more of is our meatless meals that have been sorely lacking because of the time required to cook the beans, etc.  I do plan on making more this month.

I spent $248 in our first grocery shopping trip for this monthly cycle and almost $100 of that was stocking up.  I'm trying to only spend $100 for the rest of the month, which would put us at $350 a month for food.  I eventually want to get it down to $250 but it will take a lot of work and planning.  One reason is because most of the meals I used to make when we ate very frugal were tomato-based recipes and I can't do tomatoes anymore, or at least not that much!  They are very irritating to the bladder and they promote inflammation in the body, along with white potatoes, green/red peppers and eggplant.  I've noticed that eliminating these inflammatory vegetables helps my pain.  I've switched to eating sweet potatoes when the rest of the family eats white potatoes and it is working.  Every now and then I crave potato chips and have some but I usually pay for it.

Here is a list of what I've bought for this month for $248.  I have $100 for milk, bread and produce for the rest of the month.

Meat - $88.40
17 lbs. chicken breast - $33.79
4 lbs. (16) chicken breast burgers - $12.12
Chicken breast nuggets - $10.54
2 lbs. organic grass-fed ground beef - $11.96
2 lbs. Wild Alaskan salmon - $10
2 lbs. Wild Alaskan cod - $9.99

Dairy & Eggs - $42.83
1 gal. Organic whole milk - $5.69
1 gal. Organic 2% milk - $5.69
Vanilla Caramel creamer - $3
2 lbs. Tillamook cheddar cheese - $6.99
16 oz. cottage cheese - $2.16
24-ct string cheese - $3.96
16 Laughing Cow cheese wedges - $3.96
11 Yoplait yogurts - $5.39

Produce - $41.87
4 lbs. bananas - $2.91
Organic Fuji apples - $3.32
30 oz. blueberries - $4.99
2 lbs. organic baby carrots - $2.99
10 oz. organic chopped kale - $2.99
1 lb. organic salad mix - $5
3 organic romaine hearts - $3
Organic ginger root - $2.99
5 lbs. white potatoes - $0.98
2 lbs. yams - $1.42
3 small avocados - $2.34
3 lbs. organic green beans (frozen) - $4.98
95 oz. applesauce, unsweetened - $3.96

Frozen - $14.04
Frozen pizza - $3.99
Burritos - $2.95
5 lbs. crinkle- cut fries - $4.48
Ice cream - $2.62

Other - $60.85
Chips - $2.82
22 oz. organic tortilla chips - $5.96
15 oz. pretzels - $1.81
18 oz. Cheerios - $2.48
24 granola bars - $5
1 lb. lasagna noodles - $1.79
4 boxes organic mac/cheese - $5
2 packages of seaweed - $3.34
5 oz. croutons - $1.99
1 lb. organic tofu - $1.99
1 qt. Oat milk - $2.37
Half gallon Soymilk - $3.28
Organic salad dressing - $2.69
2 ketchups no HFCS - $3.92
48 oz. pickles - $3.98
1 lb. peanuts - $1.98
24 ct. flour tortillas - $2.98
3 loaves bread - $7.47

Christian Homekeeping © All Rights Reserved.